Malta

Malta

Když jsme v květnu začínali s přestavbou zahrady a každé odpoledne po práci jsme věnovali jejím stavebním úpravám, dělali jsme si legraci, že odpoledne místo u vody, trávíme na maltě… No a náhoda tomu chtěla, že na nás houkla akce od Wizzair a my neváhali a na jeden krásný prodloužený podzimní víkend jsme si je pořídili. 😎

Je půlka září a my cílíme směr Vídeň. (Nějak se nám to poslední dobou stává zvykem…)

Ne že bychom byli pověrčiví, ale letenka v pátek třináctého????? 

Je 5:35 ráno a my startujeme. Je to vlastně super, když teda nepočítám tu probdělou noc na cestě do Vídně a hodinu spánku na parkovišti u letiště, protože už před osmou ráno budem na Maltě. 

JSME TU

 

A jak jinak začít den, než pořádnou snídaní.. A ta, tady na Bugibba sqaire, neměla chybu.

S plným žaludkem se lépe přemýšlí, takže co s načatým dnem??

Úbytko nám zpřístupní až odpoledne, tak je potřeba si dnešek nějak uspořádat. Máme štěstí, od našeho snídaňového stolečku koukáme na půjčovnu aut a skútrů a zároveň tu i pořádají výlety po největších zajímavostech Malty. Ne že bychom nebyli připravení, ale tím, že jsme se rozhodli po ostrově cestovat na skútru (30EUR/den) a ne busem, nám možnosti trochu mění… Necháváme batůžky na recepci v hotelu, berem plavky a huráááá objevovat.

První co nás zaujalo, když jsme u moře vystoupili z busu, který nás odvezl z letiště do Bugibby, kde bydlíme, byly malý ostůvky na protější straně zálivu. Nastavujeme navigaci a míříme tam..

Navigace nás opět vypekla. Co se na mapách jevilo jako cesta, ve skutečnosti byl, vlastně ani nevím jak to nazvat, prostě skalnatý kopec se zbytky kamenů, které na spoustě míst i chyběly a místo nich byla jen vymletá strouha od valící se vody, se spoustou pichlavé trávy a bodláků… Dojeli jsme kam až jsme mohli, ale zbytek jsme museli dojít. Každopádně se navigace spletla i v nadmořské výšce. To co jsme si mysleli, že je na břehu moře, ve skutečnosti bylo na útesu a z místa, kde jsme byli se dalo k moři asi jen seskočit. 😀 Takže koupání se odkládá..

Čas na papání… 😛

Pro Maltu je typická středomořská kuchyně. Takže ryby, mořské plody, ale i pizza a co bylo překvapením, tak to byl králík.🐇 Králíka jsme si tady nedali, ale jinak jsme u tý středomořský zůstali.

Je druhý den, a ač jsme si večer koupili v obchodě na snídani kávu a i něco sladkého k ní, neodoláme a jdeme opět na snídani do Granny’s Fusion na Bugibba Sqaire.

 

Dnešní den máme v plánu objet toho na ostrově co nejvíc. Začneme na Victoria Lines, pak zamíříme do Mdiny, pak dál na jih do Blue Grotto a západ slunce snad stihneme v Gnejna Bay.

VICTORIA LINES

Původně nazývaná severozápadní fronta. Někdy se jí neoficiálně říká Velká zeď na Maltě. Je to řada opevnění, které se rozprostírá v délce 12 kilometrů a rozděluje Maltu na dvě části v místě její maximální šíři a odděluje tak pustý sever od silněji osídleného jihu. Byla postavena britskou armádou na konci 19. století jako bariéra proti invazivním silám přistávajícím na severu Malty, s úmyslem útočit na přístav, kde kotvila britská flotila. Měla poskytnout co největší ochranu hlavně oblasti Grand Harbour. 

My se po ní kousek prošli, část od kostela Our Lady of Itria Chapel v oblasti DWEJRA.

1. MDINA

Mdina, tzv. „Tiché město“ je bývalým hlavním městem ostrova. Jedná se o velmi starou obec, první známky osídlení pocházejí už z doby před naším letopočtem. Za své sídlo si ji zvolili Féničané (říkali jí Maleth), osídlili ji kolem roku 700 př.n.l. a to nejspíš z toho důvodu, že se jedná o nejvýše položené místo ostrova. Féničany vystřídali Římané (za Římanů se jmenovala Melita). Kolem roku 60 zde měl údajně bydlet apoštol Pavel po svém vylodění na ostrovech. Po Římanech přišli Arabové, kolem roku 870, a nazývali Mdinu Medina. Od nich získala své současné jméno. Z dávných dob se toho bohužel mnoho nedochovalo, a to především z toho důvodu, že koncem 17. století Maltu zasáhlo silné zemětřesní, které poškodilo většinu stavebních památek. Nynější proto pochází buď ze středověku, nebo z novějšího období.  

2. BLUE GROTTO

Blue Grotto, nebo-li “Modrá jeskyně” je soustava jeskyň na jihovýchodě ostrova, poblíž vesnice Iž-Žurrieq. V jeskyni podle dávných pověstí žily nymfy. Dostanete se k nim za 8EUR lodí z přístavu. Plavba trvá asi půlhodinku. Nevím jestli jsme zvolili správnou taktiku jít na loď s plným žaludkem, ale dopadlo to dobře. Konečně jsme ochutnali toho jejich králíka 😋🐇 Nejkrásnější barevnou podívanou si zde prý užijete brzy ráno, kde se ve vlnách lámou sluneční paprsky. No my byli v pozdním odpoledni a musíme říct, že i v této době je pohled nádherný. 

3. GNEJNA BAY

Krásná pláž se zlatavým pískem s pozvolným vstupem do vody. Je tu i veškeré zázemí. Bylo tu hodně lidí, většinou místních. Hodně skupinek tu piknikovalo s vlastním grilem. Taková pohodička. No my hledali spíše soukromí a klídek, tak jsme se vydali kolem pobřeží po skalnaté stezce až skoro k Clay Cliffs. Našli jsme si krásný kousek na skále u vody a konečně jsme si po celém dni odpočinuli. Chvíli po západu jsme se začali vracet.

Je neděle, poslední možnost k prozkoumávání… Je toho tolik z čeho vybírat…

Volíme historické centrum Valletty na dopoledne a odpoledne se mrkneme na sousední ostrovy.

4. VALLETTA

Valletta je hlavní město Malty. Bylo stavěno úplně jinak než bylo běžné.Tím prvním, co bylo postaveno, byly hradby. Koncem 17. století nebylo žádné jiné město tak důkladně opevněno jako právě Valletta. Založil ho velmistr maltézských rytířů Jean Parison de la Valette, jehož jméno také nese. Rozkládá se na celém poloostrově Sceberras, vybíhajícím do Středozemního moře. 

Viděli jsme: St Elmo Bridge, Siege Bell War Memorial, National War Museum (uvnitř jsme nebyli, nestíhali jsme..), Fort Ricasoli, St. Elmo Lighthouse, úžasný výhled jsme měli na Fort Manoel z mostu Great Siege Road, Tritonovu fontánu, která je uprostřed autobusového nádraží, kam jsme i omylem vjeli na skútru. Tak nás tam aspoň nechali najíst.. 😋😉

Čas letí a nám zbývá ještě návštěva sousedních ostrovů Comino a Gozo. Už teď vidíme, že oba ostrovy nestihneme. Vybíráme tedy Gozo. Jednak je menší a pak nás nalákala ta spousta úžasně kýčovitých fotek, jak vystřižených z romantických filmů… 🏝 Tak jedem….🏍

Tak tohle nebyl zrovna dobrý výběr. Zřejmě celá Malta smýšlela jako my a jela strávit odpoledne do Blue Lagoon. Moc “blue” vidět nebylo… Po šílený jízdě (10EUR), kde jsme se báli promluvit ze strachu, že si při tom ukousneme jazyk a naše zadky byly naklepaný jako řízky, ze které jsme se ještě půl hoďky vzpamatovávali, jsme zůstali cca dvě hodinky. Obešli jsme skoro celý ostrov, a na posledních 5 minut, jsme už opravdu vysušení a spálení od slunce, skončili v přístavu mezi loděmi v kousku volného moře a pak jsme co nejrychleji našli volnou loď a ujížděli zpátky. Ani si neumím představit, jak to vypadalo, když se všichni chtěli dostat zpět. Ta masa lidí nacpaná v malých loďkách……. ⛴⛴⛴ 

Cestou zpět do úbytka jsme se zastavili na večeři, už jsme fakt hlady neviděli. Krásná restaurace “Zeffirino Restaurant”, s ještě krásnější nabídkou. A znáte to jak se objednává když máte hlad…. Předkrm, něco před papáním, hlavní papání, a něco sladkého po papání. No a samozřejmě něčím krásným to zapíjet… Ne, že by nám jinde na Maltě nechutnalo, ale tady to fakt bylo výborný….

Takže  “MERHBA”   a rádi se sem vrátíme….

https://en.wikipedia.org/

https://desperado.cz/clanek-1725-malta-ticha-mdina-je-povazovana-za-nejkrasnejsi-mesto.html

https://www.radynacestu.cz/

https://www.tripadvisor.cz/

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *