Skopelos, Řecko

Středa 6.6.2018

Po několikaměsíční pauze vyplněné běžným stereotypem, kdy musíš ráno vstát, jít do práce, osm hodin vykonávat činnost, která tě fakt nebaví, jsme usoudili, že je čas někam vyrazit.

Znáte film, o kterém se na ČSFD píše toto???

“Idylický řecký ostrov, holka na vdávání, jedna potrhlá matka, tři potenciální otcové a nesmrtelná ABBA….”

No jasně MAMA MIA. Nedávno ho dávali v telce. Neviděli jsme ho poprvé, ale i tak jsme byli unešeni nejen příběhem, ale hlavně okolní přírodou a mořem. Takže tam prostě jedem… 😀

Jsme v Athénách

Tak tu lehčí část máme za sebou. Noční, skoro pětihodinová jízda z Prahy do Katowic, byla rychlá, ráno odlet v 6hod a teď je 8:30 a jsme tu. Celý ten let jsme prospali 😁

Po příletu do Athén jsme z důvodu nedostatku času zvolili UBER pro přesun z letiště do cestovní agentury, která nám zajišťovala spoj z přístavu Mantoudi na samotný ostrov Skopelos. Velmi nemilé bylo, když na uvedené adrese agentura již nepůsobila. Telefonicky jsme tedy vyřešili vyzvednutí lístků přímo v přístavu, místo v agentuře. To nám sice ulevilo, ale zjištění, že náš autobus odjíždí už za 15 minut, a to z nádraží, které nebylo zrovna blízko, bylo stresující. Stihli jsme to, jen tak tak.

Následovala tříhodinová cesta, s malou zastávkou na toalety, která pro nás byla oddychem, většinu jsme opět prospali.. Jelikož jsme byli v přístavu brzy, autobus zastavil v restauraci před portem. Myslím si spíš, že tam zastavil záměrně, určitě za nás řidič dostal provizi 😁. Dali jsme si kávu, pak nás bus svezl dalších asi 200m do přístavu, kde jsme si vyzvedli zabookované lístky na trajekt do Glossy. Kolem 16hod jsme se nalodili a po dalších, asi dvou hodinách jsme konečně vystoupili na ostrově Skopelos.

Zbývalo jen vyřešit dopravu po ostrově. Měli jsme štěstí, autobus, co celý ostrov objíždí, nám ujel. To samozřejmě nebylo to štěstí, spíš smůla, ale všechno zlé je k něčemu dobré… Když jsme odcházeli z přístavu, narazili jsme na půjčovny skútrů, v to jsme ani nedoufali. Vyřídili jsme formality, usmlouvali jsme cenu za půjčení (50EUR/4dny) a už jsme upalovali k úbytku. Chtěli jsme tam být za světla. Bylo něco před sedmou a byli jsme na místě. Byla to nádhera. Neumíte si ani představit tu vůni. Všude to vonělo po lesním medu.. Ale nejen vůně i ubytování bylo krásný…

Dali jsme si sprchu a jeli prozkoumat okolí. Potřebujeme něco málo nakoupit a chceme konečně něco pořádně řeckého k večeři. Jelikož bylo pozdě a my jsme nechtěli riskovat ztrátu času hledáním, tak jsme jeli přímo do hlavního města, do Skopelosu. Večeře byla výborná, nákupy udělaný, tak hurá konečně do postele.

Čtvrtek 7.6.2018

Je nový den, a nám začíná naše putování po stopách muzikálu Mamma Mia. V první řadě chceme vidět ty tři borovice, pod kterými si ve filmu udělali piknik tři potenciální otcové (Brosnan, Firth, Skarskard) se svou dcerou v  podání Amandy Seyfried. Jedeme k výběžku Amarantos na jihu ostrova. K těm třem borovicím, stojících na špičkách kořenů zaklesnutých ve sněhobílých vápencových skaliskách, vede úzká lesní pěšinka kolem moře. Je na co se dívat…

Pustili jsme i drona. AU AU AU foukl vítr a dron zůstal zaklíněn v jedné z borovic na břehu. (V té chvíli jsme netušili, jak moc velká bouračka to byla. Cca půl roku se opravoval) Zbytek dne jsme zůstali lenošit na pláži.

Skopelos je nádherný ostrov. Udělejte si obrázek sami…

Pátek 8.6.2018

Dnešní den jsme strávili na severu ostrova. Naplánovali jsme cestu po jeho severovýchodní straně, abychom ho za těch pár dní objeli celý. No netušili jsme, že google maps, který nám tuto cestu nabídl neví, že tam zapomněli dát asfalt, nebo cokoliv jiného, čemu by se dalo říkat silnice. Po ujetých 12 km za necelou hodinku jsme už skoro ztráceli naději, že tam vůbec dojedem. Za každou zatáčkou jsme vyhlíželi normální silnici, nebo alespoň udusanou lesní cestu.. Náš ne zrovna terénní skútr to dokázal. Přejel ty vrcholky hor bez jakékoliv újmy. Naše zadky na tom byly podstatně hůř.

Po hodině a půl jsme už v dálce viděli kostelík, který byl naším cílem. Ekklisia Agios Ioannis Chapel na poloostrůvku nazvaném Mamma Mia Cliff.

V tom muzikálu ty schody nebyly tak příkrý. Žasnu nad tím jak snadno Meryl Streep ty schody vyběhla… 😁😁

Zpáteční cestu jsme vybrali už asfaltovou, trvala pouhých 25 minut.

Den tradičně zakončujeme v místní taverně na břehu moře řeckou secialitou..

image053

Sobota 9.6.2018

Návraty jsou smutný. Opouštíme ostrov, který jsme si sotva stihli prohlédnout. Tak sem bychom se určitě chtěli vrátit.

image-154

Přesun do Athén byl plynulý a rychlý. Skútrem do přístavu, kde samozřejmě nestíháme. V poklusu vracíme skútr a letíme k lodi. Během 5 minut jsme byli na palubě, je 8 hod ráno a nás čeká cca dvouhodinová plavba na pevninu, tentokrát do přístavu Agios Konstantinos. Tam už čekal bus do Athén. Nějakým záhadným způsobem se stalo, že tyhle jízdenky jsme neplatili. To je fáááájn… Před 13hod jsme už obědvali v Athénách. Uberem jsme dojeli do úbytka, které bylo kousek od městské pláže.

Rozpálené Athény…. Když už jsme tam byli, chtěli jsme i něco vidět. Ale to se fakt nedalo. Utekli jsme na pláž a památky nechali na večer.

Rozhodně jsme chtěli vidět Akropolis. Vyběhli jsme na ten kopec, ale dovnitř jsme nešli. Měli do hodiny zavírat a 20EUR za to fakt nestálo. Cestou dolů jsme ještě viděli Roman Agora i s Gate of Athena Archegetis. Procházeli jsme i tržištěm, kde jsme nemohli nekoupit i nějaké suvenýry a samozřejmě náš oblíbený street food nás nenechal o hladu. 😁😁

Místní jídlo, nejsou jen mořské plody. Řecká kuchyně je bohatá na maso, většinou mleté. Souvlaki, musaka a gyros. Nechybí ani řecký salát a tzatziki. A samozřejmě baklava. 🙂 Všechno bohatě zapíjené místním stolním vínem. Tím jsme celou naší krátkou návštěvu Řecka zakončili. Večeří plnou místních specialit a lokálního vínka, pod úchvatným Akropolisem..

Neděle 10.6.2018

Je 9:05 a náš krátký výlet končí. Odlétáme směr Katowice. A pak autem do Prahy.

Jsme bohatší o spoustu zážitků. Viděli jsme další kus světa.

Skopelos je krásný ostrov. Je to jeden ze smaragdových perel náhrdelníku souostroví Severní Sporady. Každý si tu najde to svoje – hory, moře, šnorchlování, jídlo.. My jsme za dva dny toho moc nestihli, ale dlouho si budeme pamatovat tu vůni borovic. Je to jako by vedle Vás někdo vylil kýbl lesního medu. Pláže tu jsou různé – skalnaté, kamenité i písečné, ale všechny spojuje nádherná tyrkysově modrá voda. Je tu spousta krásných míst, které stojí za vidění, rádi se sem ještě vrátíme. Tady neprojedete ani 10 km, aniž byste se několikrát nezastavili a neobdivovali okolí. Vůbec se nedivíme filmařům, že si tenhle ostrov vybrali k natáčení. Ale slavné tři borovice na výběžku Amarantos, nebo vrcholek monumentálního skaliska s kapličkou Agios Ioannis, tyhle místa ani nepotřebovali žádnou umělou filmovou popularitu, jsou úchvatná sama o sobě.

A znáte tajemství řecké vlajky???    

Na řecké státní vlajce je pět modrých pruhů. Znázorňují všech pět řeckých moří: Jónské, Egejské, Thrácké, Krétské a Tyrhénské. Modrá je barva naděje a je to i barva otevřeného moře. Modrý kříž v levém rohu zase symbolizuje naději křesťanství. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *